Tlačové správy WWW.MITSUBISHIMOTORS.SK
Informácie sú platné ku dňu 23.7.2017

Tokio / Bratislava, 20. 10. 2016Tlačová správa

MITSUBISHI MOTORS VSTUPUJE DO ALIANCIE RENAULT - NISSAN

Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) oznámila, že jej najväčším akcionárom sa stala firma Nissan Motor Co., Ltd. (Nissan), ktorá odkúpila 34 % akcií vydaných MMC v celkovom objeme 237 mld. jenov.

MMC sa v rámci strategickej investície automobilky Nissan stáva plnohodnotným členom úspešnej 17-ročnej celosvetovej aliancie Nissan a Renault - čím sa otvára cesta k synergickým výhodám pre zlepšenie ziskovej marže a čistého zisku na akciu.

Funkciou predsedu správnej rady bol poverený Carlos Ghosn, predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Nissan. Carlosa Ghosna doplnia traja ďalší nominovaní riaditelia automobilky Nissan, vrátane Mitsuhiko Yamashita, niekdajšieho výkonného viceprezidenta Nissan pre oblasť výskumu a vývoja, ktorý do MMC počas tohto roku nastúpil ako šéf vývoja. Ďalšími poverenými riaditeľmi sú Hitoshi Kawaguchi, šéf pre trvalú udržateľnosť z automobilky Nissan a súčasne vedúci pracovník pre globálne vonkajšie vzťahy, a ďalej Hiroshi Karube, globálny hlavný účtovník a globálny manažér aktív automobilky Nissan.

Prezident a generálny riaditeľ MMC Osamu Masuko si vyžiadal, aby Nissan poskytol aj vyššieho výkonného manažéra, ktorý by doplnil výkonný výbor firmy a podporil manažment MMC. Prevádzkovým riaditeľom MMC bude ustanovený Trevor Mann, v súčasnosti pôsobiaci ako výkonný manažér Nissan pre oblasť produkcie.

"Vítam ochotu firmy Nissan, nášho nového hlavného akcionára, poskytovať strategickú, prevádzkovú a manažérsku podporu," uviedol Masuko. "Nissan nám svojím zapojením do správnej rady a manažérskeho tímu pomôže obnoviť dôveru zákazníkov v našu spoločnosť a maximálne zužitkovať budúce synergie vyplývajúce z našej hlbšej aliancie."

MMC vytvorí novú pracovnú pozíciu Riaditeľa pre riadenie globálnych rizík, ktorý sa bude zodpovedať priamo generálnemu riaditeľovi a ktorý bude dohliadať na dodržiavanie predpisov a riadenie rizík. Tento riaditeľ bude pravidelne referovať správnej rade za oblasť krokov vedúcich k zlepšeniu riadenia v rámci MMC.

Investíciu automobilky Nissan privítali traja najväčší akcionári MMC z radu spoločností - Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation a Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ - ktorí zároveň prisľúbili svoju podporu ohľadom kandidátov do správnej rady. Uvedená trojica inštitucionálnych akcionárov Mitsubishi bude spoločne s automobilkou Nissan držať viac ako 51 percent akciového podielu.

Nissan a MMC odštartujú spoluprácu na komplexnom synergickom programe, ktorým nadviažu na päťročnú alianciu oboch spoločností pri výrobe minivozidiel.

Uvedená dvojica automobiliek určila celý rad cenných synergií, napríklad v týchto oblastiach:

  • Zníženie nákladov vďaka spoločnému nákupu
  • Intenzívnejšia lokalizácia prevádzkových aktivít v rámci celého sveta
  • Spoločné využívanie kapacity výrobných závodov
  • Zdieľanie podvozkových platforiem
  • Zdieľanie technológií
  • Spolupráca na rozvojových a vyspelých trhoch; a
  • Využívanie služieb finančnej spoločnosti Nissan Sales Finance Company pre zákazníkov MMC na tých trhoch, kde to bude vzájomne výhodné.

Očakáva sa, že uvedené partnerstvo povedie k vytvoreniu výrazných a opakujúcich sa synergií v prospech MMC, ktoré by v rámci fiškálneho roka 2017 mali priniesť zvýšenie marží prevádzkového zisku o jeden percentuálny bod, vo fiškálnom roku 2018 o dva percentuálne body, resp. v roku 2019 o viac ako dva percentuálne body. Plánované synergie by podľa predpokladov mali vo fiškálnom roku 2017 zvýšiť čistý zisk na akciu MMC o 12 jenov, resp. vo fiškálnom roku 2018 o 20 jenov na akciu.

Carlos Ghosn uviedol: "Rozšírená aliancia bude predstavovať jedno z najväčších automobilových zoskupení na svete vykazujúcich vo fiškálnom roku 2016 celoročné predaje v objeme 10 miliónov vozidiel. Príchod Mitsubishi Motors bude stavať na podnikateľskom duchu a manažérskej spolupráci, ktorá našu alianciu s automobilkou Renault charakterizuje už 17 rokov. Som si istý tým, že tento krok bude prínosom pre všetkých zainteresovaných. "

O spoločnosti Mitsubishi Motors Corporation (MMC)

Spoločnosť MMC je japonský výrobca automobilov s konkurenčnou výhodou v oblasti ľahkých nákladných automobilov (pick-upov a vozidiel SUV), najmä v regióne ASEAN. Automobilka v roku 2009 predstavila svoj prvý sériovo vyrábaný elektromobil, po ktorom v roku 2013 nasledoval crossover s plug-in hybridným pohonom. MMC zamestnáva 30 tisíc pracovníkov a pôsobí celosvetovo; výrobné závody MMC nájdeme v Japonsku, Thajsku, Čine, na Filipínach a v Rusku. Zásadnú úlohu v raste MMC zohrávajú napr. modely Pajero Sport, Triton (L200) a Outlander. Celosvetové predaje tejto automobilky vo fiškálnom roku 2015 dosiahli 1 048 000 vozidiel. Čisté tržby MMC vo fiškálnom roku 2015 predstavovali 2 267,8 mld. jenov pri čistom zisku 89,1 mld. jenov. Spoločnosť MMC je kótovaná na tokijskej burze cenných papierov.


Dovozca SR: M Motors SK s.r.o., Panónska cesta 33, 851 04 Bratislava
www.mitsubishimotors.sk