Tlačové správy WWW.MITSUBISHIMOTORS.SK
Informácie sú platné ku dňu 19.8.2017

Bratislava / Born, 14. 12. 2014Tlačová správa

AUTOMOBILKA MITSUBISHI MOTORS OSLÁVILA 3 MILIÓNY VYROBENÝCH VOZIDIEL PAJERO*

Tradične obľúbený model Mitsubishi Pajero potvrdzuje svoju výnimočnú pozíciu vo svete, kde už sú vozidlá typu SUV bežnou záležitosťou, čo dokladá prekonaním míľniku 3 miliónov vyrobených kusov od roku 1982 (zahŕňa výrobu závodu „Pajero Manufacturing Co., Ltd.“ spoločnosti Mitsubishi Motors v japonskej prefektúre Gifu i zahraničnú výrobu z predpripravených montážnych zostáv (KD**)).


Mitsubishi Pajero je nástupcom štvorkolky PX33(1) z roku 1936. Keď sa v Japonsku v máji roku 1982 začalo predávať Pajero prvej generácie, stalo sa priekopníkom nového trendu vozidiel SUV zameraných na moderný životný štýl.

Model Pajero si v štyroch generáciách postupne obľúbili najmä európsky zákazníci, nakoľko pre Pajero je práve Európa svetovým trhom číslo jedna, pričom stále rastie (od januára do novembra 2014: 5 892 vozidiel, t.j. nárast o 29 %).

... K takémuto výsledku nepochybne prispela aj nepoškvrnená séria úspechov na závodných tratiach, ktorou sa nemôže pochváliť žiadne iné SUV na trhu, vrátane dvanástich víťazstiev na legendárnej Rally Dakar alebo štyroch pohárov zo seriálov Cross Country Rally svetového šampionátu FIA.

Automobilka Mitsubishi Motors potvrdzuje svoj zámer do budúcna i naďalej vyrábať veľké SUV, čo dokladá svojim nedávno predstaveným koncepčným vozidlom Concept GC-PHEV z roku 2013.

Koncept označovaný ako Grand Cruiser, veľkostne posadený nad dnešný Outlander PHEV, bol vyvinutý s cieľom zhmotniť vízie MMC na tému veľkého, robustného a výkonného SUV, schopného hýčkať všetkých cestujúcich v maximálnom bezpečí a to v akomkoľvek teréne (kde to povoľuje zákon), či už pri práci alebo vo voľnom čase, s čo najnižšími dopadmi na životné prostredie – to je výsledok pokrokového hybridného pohonu typu plug-in (PHEV), ktorý zahŕňa preplňovaný zážihový motor 3,0 l V6 MIVEC, spojku, osemstupňovú automatickú prevodovku, výkonný elektromotor a veľkokapacitný akumulátor, zabudovaný pod podlahou batožinového priestoru kvôli lepšiemu rozloženiu hmotnosti medzi nápravami.

Nové pohonné ústrojenstvo sa podobne ako pri modeli Outlander PHEV automaticky prepína medzi čisto elektrickým režimom jazdy a jednotlivými hybridnými režimami v závislosti od aktuálnych jazdných podmienok, stavu dobitia akumulátora a ďalších okolností.

http://www.mitsubishi-motors.com/en/index.html


*„Pajero“ sa vo Veľkej Británii predáva pod označením „Shogun“, resp. „Montero“ v Španielsku.
**KD = skr. Knocked Down, predpripravené montážne sady určené k lokálnemu zostaveniu v zahraničí

(1) PX33 bol prelomovým modelom automobilky Mitsubishi i celého automobilového priemyslu, kdeže sa jednalo o vôbec prvé japonské osobné vozidlo s pohonom všetkých kolies (4WD). Vyrobené boli celkom štyri výskumné prototypy s týmto označením.

Pri testovaní na hraniciach možností všetky tieto prototypy hladko uspeli. Vo fáze prototypu bola i verzia Diesel – vybavená motorom 445AD od Mitsubishi Motors – avšak celý projekt bol vtedy náhle pozastavený. Poctu svojmu predchodcovi vzdal roku 1989 rally špeciál Mitsubishi Ralliart so siluetou modelu PX33.


Dovozca SR: M Motors SK s.r.o., Panónska cesta 33, 851 04 Bratislava
www.mitsubishimotors.sk