Tlačové správy WWW.MITSUBISHIMOTORS.SK
Informácie sú platné ku dňu 19.8.2017

Ženeva / Bratislava, 5. 3. 2013Tlačová správa

Koncept CA-MiEV - Prímestský elektromobil

Už od roku 1966, kedy sa začala zaoberať výskumom elektromobility, predpokladala spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC), že elektromobily by sa raz mohli stať jej dlhodobo kľúčovými produktmi. Tento postoj dnes potvrdzujú aj nedávne obavy z globálneho otepľovania.

Od okamihu, kedy spoločnosť MMC v roku 2009 uviedla na trh elektromobil Mitsubishi i-MiEV a stanovila si dobrovoľný záväzok 20% podielu elektromobilov do roku 2020, urobila v tomto smere významný pokrok. Dôkazom je úplne nový Outlander v podobe Plug-in hybridu (PHEV) a jeho inovatívne duálny architektúra - navrhnutá od začiatku pre klasický spaľovací motor alebo plug-in elektrický pohon.

Mitsubishi Motors ide vo vývoji dopredu a teraz skúma celú škálu možných elektrických pohonov - čisto elektrický (EV), hybridný elektrický (HEV), plug-in hybridný elektrický (PHEV). Výsledok naznačí prostredníctvom svetovej premiéry dvoch koncepčných vozidiel na ženevskom autosalóne 2013, ktoré tu budú vystavené spoločne s európskou špecifikáciou Outlandera PHEV. Jedným z nich je koncept elektromobilu CA-MiEV.

*Compact & Advanced technology-MiEV

Výkladná skriňa

Spoločnosť MMC zohľadnila trojročné skúsenosti svojich zákazníkov z celého sveta s používaním vozidla i-MiEV aj neustály pokrok v technológii akumulátorov a elektrického pohonu a teraz uvažuje o tom, že by rozšírila využitie čistých elektromobilov za hranice prevažne mestského prostredia, a to vďaka kompaktnému vozidlu novej generácie, ktorého možným predstaviteľom je napr. CA-MiEV.

Výroba tohto konceptu nie je plánovaná, má však slúžiť ako výkladná skriňa rôznych technológií, ktoré má MMC v úmysle v stredne až dlhodobom výhľade zaradiť do svojho sortimentu globálnych vozidiel.

CA-MiEV spolieha na ďalšiu generáciu technológií elektromobilov a vysokokapacitných batérií, nízku hmotnosť, vyspelú aerodynamiku, vďaka ktorým sa môže pochváliť dojazdom 300 km (zodpovedná priemerne najazdeným km priemerného európskeho vodiča počas jedného týždňa**), čo všetko z neho robí ideálny prímestský voz pre každodenné využitie

Medzi jeho ďalšie inovatívne praktické vlastnosti patrí bezdrôtové nabíjanie založené na magnetickej indukcii, ovládanie prostredníctvom inteligentného telefónu atď.

** Priemerne prejdená vzdialenosť v Európe: 14 000 km / rok (zdroj: ACEA)

Elegán s aerodynamickým koeficientom Cd 0,26

CA-MiEV, prvý skutočný koncept Mitsubishi Motors po mnohých rokoch, je potrebné chápať ako jasne vyjadrený zámer, ako zdôraznenie návratu firmy k technologickému prvenstvu, ktoré má predovšetkým uspokojiť požiadavky zákazníkov na celom svete.

Ako už naznačili prvé vozidlá najnovšieho produktového cyklu MMC (novátorský Mitsubishi Outlander PHEV s emisiami CO2 44 g / km*, ľahký Global Small s 92 g / km* atď), bude toto krédo aj v nasledujúcich rokoch dodržiavané zavádzaním technológií novej generácie do celého sortimentu vozidiel Mitsubishi.

Dizajn bude hrať v novom vývoji významnú úlohu a jasný dôraz sa bude klásť na aerodynamické vlastnosti. Po dosiahnutí rekordnej hodnoty koeficientu odporu vzduchu Cd* 0,27 v segmente malých vozidiel teraz preberá štafetu koncept päťdverového kompaktného hatchbacku CA-MiEV, ktorý má cieľový koeficient odporu stanovený na 0,26.

Dokonale uhladený šípovitý tvar konceptu CA-MiEV prináša high-tech uhladený dizajn do kategórie malých vozidiel, ktorý je zrejmý v každom detaile, vrátane ladnej zadnej línie strechy pripomínajúcej baldachýn.

Vysoko hospodárny koncept CA-MiEV (úplne plochá podlaha, zadná parkovacia kamera, minimálne vstupy vzduchu, zadný difuzér ...) je tiež plný dramatických detailov - od predných a zadných svetiel formovaných do tvare bumerangu až po vzostupnú bočnú líniu uzatvárajúcu podbehy zadných kolies a vytvárajúcu výrazný dojem pohybu vpred.

*Špecifikácie pre EÚ

Vysoká kapacita batérie

Ako pohon konceptu CA-MiEV bude MMC využívať svoje vysoko účinné hnacie ústrojenstvo novej generácie, ktoré na ženevskom autosalóne slávnostne predstaví. To zahŕňa:

Integrovanú pohonnú jednotku "všetko v jednom" (elektromotor 80 kW + menič napätia + nabíjačka), ktorá napomáha lepšiemu hospodáreniu s energiou, minimalizáciu rozmerov a hmotnosti.

Kompaktný a plochý akumulátorový modul, ktorý napomáha minimalizácii rozmerov (a súčasne dáva možnosť pre neskoršie rozšírenie pre dlhší dojazd) a lepšiu dlhodobú výkonnosť akumulátorov.

Systém bezdrôtového dobíjania s využitím magnetickej indukcie, ktorý lepšie vyhovie potrebám užívateľa a ktorý bol spoločne predstavený v septembri 2011 * spoločnosťami WiTricity Corporation, IHI Corporation a Mitsubishi Motors Corporation a je v súčasnej dobe ďalej vyvíjaný a testovaný.

*http://www.mitsubishi-motors.com/publish/pressrelease_en/corporate/2011/news/detailb927.html

Lítium-iónové akumulátory s vysokou kapacitou energie pre efektívnejšie využitie energie a tiež menšie rozmery (kapacita 28 kWh je k dispozícii z akumulátora o približne rovnakej veľkosti, aký používajú dnešné 16 kWh jednotky).

Spojenie s okolím

Priestranné, elegantné, ľahké a úsporné elektrické autá budúcnosti podobné konceptu CA-MiEV (ale aj iným budúcim vozom Mitsubishi so spaľovacím, hybridným alebo plug-in hybridným pohonom) budú pripojené k zvyšku planéty, ako to len dovolí infraštruktúra, prostredníctvom telematických funkcií ako napríklad:

  • Automatické odoslanie e-mailu v prípade odcudzenia vozidla,
  • Automatické privolanie pomoci v prípade núdze,
  • Diaľkové ovládanie (štartovanie / zablokovanie motora, núdzový poplach, zamykanie dverí, atď),
  • Prenos dát (napr. mapy) z inteligentného telefónu do palubného systému vozidla,
  • Vzdialené sledovanie stavu nabitia alebo predhrievanie pre modely EV a PHEV (už použité v modeli Outlander PHEV)

Technické parametre
(údaje MMC)

Rozmery (D x Š x V)4050 x 1775 x 1550 mm
Rázvor2550 mm
Koeficient odporu vzduchu Cd0,26
Počet miest k sedenie5
Odhadovaný dojazd300 km
 Max. výkon80 kW
AkumulátorTypLíthium-iónový
 Kapacita28 kWh
OvládačMenič napätia
PohonPohon predných kolies

Dovozca SR: M Motors SK s.r.o., Panónska cesta 33, 851 04 Bratislava
www.mitsubishimotors.sk