Tlačové správy WWW.MITSUBISHIMOTORS.SK
Informácie sú platné ku dňu 19.8.2017

Bratislava, 15. 2. 2013Tlačová správa

AUTOSALÓN ŽENEVA 2013 - SVETOVÁ PREMIÉRA DVOCH KONCEPTOV MITSUBISHI GR-HEV* A CA-MiEV**

Už od roku 1966, kedy sa začala zaoberať výskumom elektromobility, predpokladala spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC), že elektromobily by sa v budúcnosti mohli stať jej dlhodobými kľúčovými produktmi. Tento postoj dnes potvrdzujú aj obavy z globálneho otepľovania.

Od momentu, kedy spoločnosť MMC v roku 2009 uviedla na trh elektromobil i-MiEV a stanovila si dobrovoľný záväzok 20 % podielu elektromobilov do roku 2020, urobila v tomto smere významný pokrok. Dôkazom je úplne nový Outlander v podobe Plug-in hybridu (PHEV) a jeho inovatívna duálna architektúra, ktorá je prispôsobená hneď od začiatku pre klasický spaľovací motor alebo plug-in hybridný pohon.

Mitsubishi Motors ide vo vývoji dopredu a aktuálne skúma celú škálu možných elektrických pohonov – čistý elektrický (EV), hybridný elektrický (HEV) a plug-in hybridný (PHEV). Výsledok naznačí prostredníctvom svetovej premiéry dvoch koncepčných vozidiel na ženevskom autosalóne 2013, ktoré tu budú vystavené spoločne s európskou špecifikáciou modelu Outlander PHEV.

Súčasne sa spoločnosť MMC s ohľadom na celkovú situáciu na automobilovom trhu zaviazala vyvíjať globálne vozidlá, ktoré uspokoja potreby zákazníkov ako na vyspelých, tak aj na rozvíjajúcich sa trhoch, a to bez obmedzovania sa technickými kompromismi.

Mitsubishi predstavuje na ženevskom autosalóne 2013 dve štýlové koncepčné vozidlá….

*Grand Runner-HEV
**Compact & Advanced technology-MiEV

KONCEPT GR-HEV: ŠPORTOVÝ ÚŽITKOVÝ HYBRIDNÝ PICK-UP

Ak majú mať elektromobily pozitívny vplyv na životné prostredie, mali by byť schopné prilákať široké spektrum zákazníkov vďaka rozsiahlej ponuke pokrývajúcej všetky segmenty automobilov – od minivozidiel až po veľké robustné SUV, každé s vlastnou technológiou elektrického pohonu (EV, PHEV, HEV).

V tomto ohľade nový Mitsubishi Outlander Plug-in hybrid už dokázal, že elektrický pohon a dlhý dojazd očakávaný od crossoverov D-segmentu sú dokonale kompatibilné. Ďalším logickým krokom spoločnosti MMC bude pokračovanie vo vývoji a ďalšie prispôsobovanie elektrických komponentov požiadavkám ešte priestrannejších, robustnejších, športovejších vozidiel pre prácu i voľný čas, ktoré uspokoja potreby vyspelých aj rozvíjajúcich sa trhov. Tak znelo zadanie pre vývojárov konceptu GR-HEV, ktorý reprezentuje hybridnú technológiu od Mitsubishi Motors po prvý raz aplikovanú na jednotonový pick-up.

S ohľadom na toto zadanie tak Mitsubishi Motors uvádza ďalšie vozidlo s duálnou architektúrou s úplne novým vlastným hybridným elektrickým riešením (HEV), kombinujúcim "čistý" vznetový motor a elektromotor. HEV technológia je jednoduchšia a dostupnejšia než čistý elektrický pohon alebo plug-in hybrid, a zároveň je považovaná za najvhodnejšiu pre účely nákladného automobilu.

Koncept GR-HEV taktiež využíva renomovanú technológiu pohonu všetkých štyroch kolies od Mitsubishi tzv. Super All Wheel Control (S-AWC) zahŕňajúcej stabilizačný systém VDC, ktorý zabezpečuje vysokú stabilitu, priľnavosť k vozovke a výborné jazdné vlastnosti na všetkých typoch povrchu vozovky. Robustný, dizajnovo atraktívny a praktický pick-up s pohonom všetkých kolies bol vyvinutý s ambicióznym cieľom dosiahnuť emisie CO2 pod 149 g/km, čo je hodnota oveľa lepšia než je priemer v danom segmente.

KONCEPT CA-MIEV: PRÍMESTSKÝ ELEKTROMOBIL

Spoločnosť MMC predstavuje ďalšiu generáciu kompaktného vozidla na 100% elektrický pohon, ktoré je určené pre širšie než mestské využitie. Pri jeho vývoji boli využité tri roky poznatkov od zákazníkov elektromobilu i-MEV z celého sveta a neustály vývoj technológie batérií a elektrického pohonu. Prepracovaný koncept CA-MiEV odráža celú paletu technológií, ktoré spoločnosť MMC v strednom až dlhodobom horizonte plánuje uviesť vo svojich modeloch. CA-MiEV spolieha na ďalšiu generáciu technológií elektromobilov a vysokokapacitných batérií, nízku hmotnosť, vyspelú aerodynamiku, vďaka ktorým sa môže pochváliť dojazdom 300 km. Toto všetko z neho robí ideálne prímestské vozidlo pre každodenné využitie.

Medzi jeho ďalšie inovatívne praktické vlastnosti patrí bezdrôtové nabíjanie založené na magnetickej rezonancii či ovládanie prostredníctvom inteligentného telefónu atď.

 
Dovozca SR: M Motors SK s.r.o., Panónska cesta 33, 851 04 Bratislava
www.mitsubishimotors.sk