Tlačové správy WWW.MITSUBISHIMOTORS.SK
Informácie sú platné ku dňu 29.6.2017

Tokio / Bratislava, 9. 11. 2011Tlačová správa

Premiéry Mitsubishi Motors Corporation na 42. Autosalóne v Tokiu

Mitsubishi Motors Corporation (MMC) predstaví na 42. Autosalóne v Tokiu, ktorý sa bude konať v tokijskom kongresovom Big Sight Centre od 30. novembra do 11. decembra 2011 s dňami určenými pre širokú verejnosť od 3. decembra, celkovo 15 vozidiel. Dve vozidlá budú predstavené vo svetovej premiére: MITSUBISHI Mirage a Koncept PX-MiE II.


 

Tieto dve novinky predstavujú dva hlavné piliere produktovej stratégie spoločnosti MMC definovanej v jej biznis pláne “JUMP 2013”, keďže sa jedná o globálne strategické modely zamerané na novo vznikajúce trhy a modely charakteristické “zelenými technológiami”. Kompaktné vozidlo MITSUBISHI Mirage odzrkadľuje globálnu stratégiu, zatiaľ čo Koncept MITSUBISHI PX-MiEVⅡ predstavuje vďaka jedinečnému hybridnému plug-in pohonu koncept SUV vozidla so “zelenými technológiami” na palube.

Na stánku Mitsubishi Motors bude taktiež vystavené ľahké úžitkové vozidlo na 100% elektrický pohon MITSUBISHI MINICAB-MiEV, ktoré by malo byť uvedené na japonský trh v decembri tohto roka ako aj nová generácia elektromobilu MITSUBISHI i-MiEV, ktoré je v súčasnosti v predaji na celom svete vrátane trhov Európy a ktoré bude už čoskoro uvedené do predaja aj na trhu v USA koncom t.r. Popri týchto novinkách predstaví Mitsubishi Motors aj ďalšie modely ako napr. kompaktné SUV MITSUBISHI RVR (na niektorých trhoch známe pod označením ASX alebo Outlander Sport) poháňané novým motorom MIVEC1, ktorý bude vybavený aj systémom automatického zastavenia a naštartovania motora Auto Stop & Go (AS&G) a MITSUBISHI Pajero (na niektorých trhoch známe pod označením Montero alebo Shogun) poháňané agregátom s „čistým dieselom“.

1: Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control system = Systém variabilného časovania sacích ventilov od Mitsubishi

Časť stánku Mitsubishi Motors bude vyhradená tzv. „i-MiEV domu“ alebo konceptu „inteligentného domu“, ktorý rieši otázky energie a globálneho otepľovania prostredníctvom sofistikovaného systému regulácie spotreby elektrickej energie medzi samotným domom, „inteligentnými zariadeniami“, elektromobilmi resp. plug-in hybridmi (PHEV) a „inteligentnými sieťami“ („smart grids“), ktoré všetky súčasne ovláda systém riadenia energie domu tzv. HEMS – (Home Energy Management System) a integrovaný systém elektromobilu od spoločnosti MMC tzv. EIS (Electric Vehicle Integration System). Systém HEMS prispieva k zvýšenému komfortu ľudí žijúcich v domoch vybavených týmito inteligentnými zariadeniami, ktoré neustále monitorujú dostupnú a spotrebovanú energiu, pričom ich zároveň optimalizuje tak, aby boli znížené výpadky dodávok elektrickej energie ako aj samotné náklady na energiu. Integrovaný systém elektromobilu EIS, ktorý je pripojený k „inteligentnému domu“ prostredníctvom systému HEMS, neustále monitoruje stav použitia batérie elektromobilu resp. plug-in hybridu a jej účinnosť (táto závisí od spôsobu riadenia elektromobilu resp. plug-in hybridu). Tieto informácie sú ďalej postúpené systému HEMS, ktorý následne optimalizuje dobíjanie elektromobilu resp. plug-in hybridu z domu tak, aby malo toto vozidlo vždy dostatok elektrickej energie.

Popri “i-MiEV dome” bude na stánku Mitsubishi Motors hosťom k dispozícii aj i-MiEV kaviareň. Zdrojom elektrickej energie pre tento relaxačný priestor bude batéria elektromobilu MITSUBISHI i-MiEV zaparkovaného hneď vedľa kaviarne. Vystavený elektromobil bude zásobovať kaviareň elektrickou energiou vďaka novému vysokozáťažovému napájaciemu zariadeniu (taktiež vystavenému na stánku), ktoré umožňuje dodávku až 1500W z batérií elektromobilu resp. plug-in hybridu. Nové vysokozáťažové napájacie zariadenie bude uvedené do predaja v Japonsku ešte v priebehu tohto fiškálneho roka.

Svetové premiéry z dielne Mitsubishi Motors v skratke:

MITSUBISHI Mirage


Dizajn a charakter novinky MITSUBISHI Mirage2 charakterizujú atribúty kompaktný, dostupný a palivovo efektívny, ktoré odzrkadľujú požiadavky novo vznikajúcich trhov na cenovo dostupný základný vstupný model ako aj požiadavky vyspelých trhov na vozidlo s nízkou spotrebou paliva a emisiami CO2. Navyše je MITSUBISHI Mirage vyzbrojené vynikajúcou manévrovateľnosťou a ľahkou ovládateľnosťou, ktorá je typická pre kompaktné vozidlá, pričom však zároveň poskytuje dostatočne komfortný vnútorný priestor pre pohodlnú prepravu až piatich pasažierov.

2: Pochádza z anglického slova “mirage.” Označenie bolo po prvý raz použité v sérii Mirage vyvinutej s cieľom dosiahnuť úsporu zdrojov, energie a priestoru pri zachovaní vysokého výkonu, ktorá mala premiéru v Japonsku v roku 1978, to všetko v kompaktnom balení. Nový Mirage zdedil z prvej série jej esenciu, ktorá dokáže v podmienkach limitovaného priestoru vyťažiť maximum výkonu a funkčnosti.

Cieľom spoločnosti MMC bolo dosiahnuť najlepšiu spotrebu paliva v triede na úrovni 30 km / 1 liter (verzia pre japonský trh) vďaka súboru opatrení, ktoré zahŕňajú dôkladnú redukciu váhy v takmer každej časti vozidla, zníženie valivého odporu a zvýšenie dynamiky vďaka detailným vylepšeniam pohonného agregátu, prevodovky, bŕzd a pneumatík, ako aj aerodynamiky karosérie, ktorá znižuje odpor vzduchu. Nový MITSUBISHI Mirage bude najskôr uvedený do predaja v Thajsku v marci 2012.

Technické špecifikácie MITSUBISHI Mirage (verzia pre japonský trh)

Celková dĺžka 3 710 mm
Celková šírka 1 665 mm
Celková výška 1 490 mm
Počet pasažierov 5
Motor 1.0 l 3-valec MIVEC so systémom AutoStop&Go (AS&G)
Prevodovka CVT
Cieľová spotreba paliva 30 km/ l
Pohon 2WD
Pneumatiky 165/65R14

Koncept MITSUBISHI PX-MiEV II


Spoločnosť MMC zameriava svoju technológiu v oblasti elektromobilov na japonský segment mini vozidiel. MMC sa vďaka uvedeniu svojho elektromobilu MITSUBISHI i-MiEV novej generácie na svetové trhy v roku 2009 stala prvou veľkou automobilkou na svete, ktorá zahájila sériovú výrobu a masový predaj vozidiel na 100% elektrický pohon. MMC v decembri tohto roka plánuje uviesť na trh svoj druhý sériovo vyrábaný elektromobil v triede malých elektrických ľahkých úžitkových vozidiel - MINICAB-MiEV. Modely v tejto kategórii sú veľmi populárne ako mestské autíčka či “približovadlá”, ktoré slúžia na prepravu menších skupín pasažierov na kratšie vzdialenosti v rámci mesta.

Konceptom MITSUBISHI PX-MiEVⅡ, ktorý je stelesnením predstavy Mitsubishi Motors o stredne veľkom plug-in hybride PHEV s dlhším dojazdom, prekračuje spoločnosť MMC hranice doposiaľ zaužívaných stereotypov. Koncept MITSUBISHI PX-MiEVⅡ je vybavený vyspelým pohonom odvodeným od už existujúcej technológie spoločnosti MMC používanej vo vozidlách na elektrický pohon. Vďaka nej má tento SUV model nielen tichšiu prevádzku, ale je aj ohľaduplnejší voči životnému prostrediu, pričom ponúka komfortnejšiu prepravu osôb a zvyšuje flexibilitu využitia vozidla aj mimo mesta. Vďaka svojmu minimálnemu dopadu na životné prostredie a nízkej spotrebe Koncept MITSUBISHI PX-MiEVⅡ efektívne eliminuje negatívne vnímanie modelov kategórie SUV.

Unikátny plug-in hybridný systém spoločnosti MMC spája technológiu elektrických vozidiel odvodenú od elektromobilu MITSUBISHI i-MiEV s malým spaľovacím motorom vybaveným najnovšími technológiami, ktoré sú priateľské voči životnému prostrediu a zabezpečujú nízku spotrebu paliva. Vďaka tomuto spojeniu je dosiahnutá nielen priaznivá kombinovaná spotreba3 na úrovni 60 km na 1 liter paliva, ktorá je oveľa lepšia než pri vozidle poháňanom klasickým spaľovacím motorom, ale aj vysoká ohľaduplnosť voči životnému prostrediu pri podmienkach zachovania dojazdu na úrovni vozidla s konvenčným motorom (viac ako 800 km).

3: Údaj založený na kombinácii spotreby paliva vozidla poháňaného na čisto elektrický pohon nazývanej ako plug-in spotreba a spotreby paliva vozidla poháňaného v hybridnom režime nazývanom hybridná spotreba.

Plug-in hybridný systém spoločnosti MMC využíva vysokokapacitné batérie, ktoré vozidlu umožňujú prejsť vzdialenosť 50 km výlučne na elektrický pohon, čím z neho vytvárajú elektromobil vhodný pre každodenné využitie. V závislosti od množstva spotrebovanej energie a stavu nabitia batérie (t.j. zostávajúcej energie v batérii) systém automaticky naštartuje motor, ktorý funguje ako generátor resp. zdroj energie a v prípade potreby môže taktiež pomáhať pri poháňaní kolies. Navyše si vodič jednoduchým stlačením ovládača môže zvoliť režim pohonu na batériu, keď sa rozhodne pre tichšiu jazdu bez emisií CO2 (v podmienkach dostatočne nabitej batérie) v obytných zónach či na vidieku. Zároveň má možnosť prepnúť na režim dobíjania batérie počas jazdy tak, aby mohol kontrolovať stav energie v batérii a jej dobíjanie motorom, ktorý v tomto prípade funguje ako generátor.

Elektrická zásuvka zabudovaná vo vozidle umožňuje využitie elektrickej energie uskladnenej v batériách poháňajúcich vozidlo pre napájanie elektrických spotrebičov napr. počas kempovania či pri iných vonkajších aktivitách, ale aj ako núdzový zdroj energie. Navyše je vstup pre rýchle nabíjanie kompatibilný so systémom ”domácnosť-vozidlo” (V2H) pre dobíjanie batérie v domácnosti. V tomto prípade je schopný zdroj elektrickej energie z domácnosti dobiť plug-in hybridné vozidlo či elektromobil a naopak automobil vie zásobovať elektrickou energiou zdroje v domácnosti.

Ďalším novátorským prvkom na palube Konceptu MITSUBISHI PX-MiEV, okrem jeho výnimočnej environmentálnej ohľaduplnosti, je sofistikovaný pohon využívajúci úplne nový twin-motor so systémom pohonu všetkých štyroch kolies spojený s pokročilým systémom S-AWC od Mitsubishi pre dosiahnutie maximálnej trakcie vozidla. Systém S-AWC, odvodený od technológie pohonu 4x4 vyvinutej a zdokonalenej v modeloch Lancer Evolution, umožňuje vodičovi ľahkú manévrovatelnosť pri zachovaní vysokej úrovne stability a bezpečnosti, čím prispieva k zvýšeniu zážitku z jazdy. Okrem vynikajúceho ovládania umožňuje Koncept MITSUBISHI PX-MiEVⅡ maximálny krútiaci moment už od rozjazdu, ktorý je charakteristický pre elektromotory, vďaka čomu dosahuje akceleráciu porovnateľnú so 6-valcovým motorom s objemom 3.0 l. Vďaka unikátnemu spojeniu efektívneho využitia paliva, ohľaduplnosti voči životnému prostrediu, výkonu a úžitkovosti, posúva Koncept MITSUBISHI PX-MiEVⅡ environmentálne priateľské vozidlá o stupeň vyššie.

Technické špecifikácie Konceptu MITSUBISHI PX-MiEVⅡ

Celková dĺžka 4 660 mm
Celková šírka 1 830 mm
Celková výška 1 680 mm
Počet pasažierov 5
Motory
(predný a zadný)
Typ2x permanentný synchrónny magnet
Max. výkon elektromotora 60 kW každý
Motor Typ 2.0 l MIVEC 4válec
Max. výkon benzínového motora 70 kW
Plánovaný dojazd na elektromotory > 50 km
Plánovaný kombinovaný dojazd (benzín+elektromotory) > 800 km
Plánovaná kombinovaná spotreba paliva > 60 km/L
Pohon Twin-motor 4WD so systémom S-AWC
Pneumatiky 235/55 R18

Zoznam vystavených vozidiel Mitsubishi Motors počas prvého novinárskeho dňa (30. novembra)

Model Počet vystav.ks Poznámky
MITSUBISHI MIRAGE 2 Svetová premiéra
Koncept MITSUBISHI PX-MiE II 1 Svetová premiéra
i-MiEV 4 2x japonská špecifikácia modelu; 1x špecifikácia pre Severnú Ameriku; 1x európska špecifikácia modelu
MINICAB-MiEV 2 
RVR 1 Japonská špecifikácia modelu poháňaná novým MIVEC motorom so systémom Auto Stop & Go (AS&G), na niektorých trhoch taktiež známa ako ASX či Outlander Sport.
Delica D:5 1 Model poháňaný novým MIVEC motorom so systémom Auto Stop & Go (AS&G).
Pajero 1 Poháňaný vlastným “čistým dieselom” od spoločnosti MMC.
Celkom (počet ks) 12 

Zoznam vystavených vozidiel Mitsubishi Motors po prvom novinárskom dni

Model Počet vystav.ks Poznámky
MITSUBISHI MIRAGE 2 Svetová premiéra
Koncept MITSUBISHI PX-MiE II 1 Svetová premiéra
i-MiEV 2  
MINICAB-MiEV 2 
RVR 1 Japonská špecifikácia modelu poháňaná novým MIVEC motorom so systémom Auto Stop & Go (AS&G), na niektorých trhoch taktiež známa ako ASX či Outlander Sport.
Galant Fortis 1 Japonská špecifikácia modelu poháňaná novým MIVEC motorom so systémom Auto Stop & Go (AS&G), na niektorých trhoch taktiež známa ako Lancer či Lancer EX.
Delica D:5 1 Model poháňaný novým MIVEC motorom so systémom Auto Stop & Go (AS&G).
Pajero 1 Poháňaný vlastným “čistým dieselom” od spoločnosti MMC.
Outlander 1  
Delica D:2 1  
Delica D:3 1  
Celkom (počet ks) 15 

Dovozca SR: M Motors SK s.r.o., Panónska cesta 33, 851 04 Bratislava
www.mitsubishimotors.sk