Tlačové správy WWW.MITSUBISHIMOTORS.SK
Informácie sú platné ku dňu 29.6.2017

Tokio / Praha / Bratislava, 11. 10. 2011Tlačová správa

MITSUBISHI PAJERO - nestarnúca ikona s novým faceliftom

Off-roady z dielne Mitsubishi Motors si už roky zachovávajú svoju tradičnú húževnatosť, ktorá ich predurčuje k tomu, aby spĺňali kritériá pracovných vozidiel určených pre rôznorodé potreby farmárov, architektov, veterinárov, poľovníkov, plynárov, či vodohospodárov. Ťažné kone z dielne troch diamantov – pracovné vozidlá Mitsubishi Pajero a pick-up Mitsubishi L200 - si medzičasom získali sympatie náročnej klientely, ktorá kladie dôraz na sofistikovaný pohon 4x4, schopnosti vozidla v teréne a jeho spoľahlivosť.

 

O výnimočnosti ikony terénu Mitsubishi Pajera svedčí 12 víťazstiev v Rallye Dakar a fakt, že na budúci rok oslávi svoje 30-te narodeniny. Úplne nový modelový rok 2012, ktorý na český a slovenský trh prichádza práve v týchto dňoch, sa vyznačuje novým faceliftom a modernizovaným motorom 3.2 DI–D s výkonom 147 kW/200k spĺňajúcim emisnú normu EURO 5, ktorý je spoločne so sofistikovaným pohonom 4x4 Super Select II schopný prejsť akýmkoľvek terénom.

Facelift Pajera v znamení nových špičkových technológií

Brake Override System či systém prednostného brzdenia je nová bezpečnostná funkcia, ktorá v kritickej situácii zaistí, že brzdenie je uprednostnené pred akceleráciou, pokiaľ sú zošliapnuté oba pedále súčasne.

Ďalšou novinkou je parkovací asistent s kamerou, ktorej obraz sa prenáša do vnútorného spätného zrkadla s automatickou clonou (pre vybrané verzie výbavy ). Vďaka tomu bude parkovanie v meste ešte jednoduchšie.

Vďaka originálnej Bluetooth hands-free sade, ktorú je možné ovládať hlasovými povelmi alebo pomocou ovládačov na volante sa teraz šofér môže plne venovať jazde. Verzie , ktoré sú vybavené multimediálnym navigačným systémom MMCS tak môže vďaka spomenutému pripojeniu listovať v telefónnom zozname alebo počúvať obľúbené skladby vo formáte MP3 priamo z telefónu. Navyše má niekoľko možností pripojenia externých hudobných zdrojov pomocou AUX (jack), alebo USB vstupu.

Mitsubishi Pajero nového modelového roku 2012 sa okrem technologických noviniek na palube môže pochváliť novým dizajnom prednej masky, novým predným nárazníkom s lakovaním vo farbe karosérie, novým krytom motora v čiernej farbe, novými 18” diskami z ľahkých zliatin, či strešnými lyžinami v čiernej farbe.

Zmeny sa dotýkajú aj interiéru vozidla, v ktorom sú použité úplne nové materiály látkového aj koženého čalúnenia, nové červené podsvietenie palubných prístrojov či rozšírenie panelu obkladu dverí s ovládaním okien s imitáciou kovu.

Prvky komfortu a bezpečnosti ako napr. integrovaná parkovacia kamera v spätnom zrkadle, bezpečnostný systém prednostného brzdenia (v prípade, že sa súčasné stlačí pedál plynu a bŕzd, systém uprednostní brzdy) či zadný kryt pri 5-dverovej verzii, ktorý znižuje aerodynamický odpor, posúvajú Pajero zase o triedu vyššie.

Dedičstvo zakódované v DNA

Vďaka tomu, že je spoločnosť Mitsubishi Motors na európskom trhu vozidiel s pohonom 4x4 prítomná od jeho samého počiatku, t.j. od začiatku osemdesiatich rokov, patrí jej privilegovaná pozícia aj pri rozhodovaní o smere, ktorým by sa každý z jej produktov mal uberať.

V  uplynulých 70 rokoch bola firma Mitsubishi Motors vždy v čele vývoja svetovo priekopníckej technológie pohonu všetkých štyroch kolies. Prvý prototyp s pohonom 4x4 – PX33 – bol vyvinutý už v roku 1936 a od tej doby Mitsubishi Motors neustále dominujeme na náročnom poli vozidiel 4x4. Neustály vývoj pokročilých technológií, ako napr. systém Super Select 4WD sú toho dôkazom.

Pajero zostalo vo všetkých štyroch po sebe nasledujúcich generáciách (1982, 1991, 1999, 2007) verné svojmu pôvodnému receptu: robustnému vozidlu s pohonom 4x4, skonštruovanému a vyrobenému primárne pre využitie v teréne. Filozofia konštruktérov Mitsubishi Motors sa nesie v duchu „Žiadna zmena kvôli zmene. Po každé rovnané, iba vždy o trochu lepšie.“ Pajero preto počas jednotlivých generácií prechádzalo procesom dôkladného prepracovania, aby sa zlepšilo v porovnaní s predchádzajúcou generáciou, ale pri tom si súčasne zachovalo to, čo doposiaľ fungovalo správne.

Pajero modelového roku 2012 si preto aj naďalej zachováva svoj klasický dizajn, ktorý oceňuje viac ako 2,5 milióna zákazníkov po celom svete, ktorí si toto vozidlo od roku 1982 vybrali. Imidž a povesť legendárneho Pajera ako ikony off-roadu podtrhujú jeho športové úspechy, ktoré od roku 1983 dosahovalo v najnáročnejšej súťaži sveta v Rallye Dakar.

Pohonný agregát

Pajero s motorom 3.2 DI-D dosahuje výkon 147 kW / 200 koní pri 3 800 ot./min. a krútiaci moment 441 Nm pri 2 000 ot./min. vďaka redizajnu ložísk, hláv valcov, piestov, ojníc, ventilového rozvodu DOHC, časovania ventilov, turbodúchadla, olejovej pumpy, vstrekovacieho systému a ECU (Engine Control Unit = riadiaca jednotka motora), ktorým prešlo ešte v roku 2009. Po dôkladnom redizajne motora z roku 2009 prichádza pre modelový rok 2012 okrem nového šatu prednej časti vozidla aj modernizácia agregátu, ktorý teraz spĺňa emisnú normu EURO 5.

Sofistikovaná technológia pohonu 4x4

Štvrtá generácia Pajera z roku 2007 stavia na technologickom prelome, ktorý stelesňuje nezávislé zavesenie kolies, systém pohonu všetkých kolies Super Select 4 II, či samonosná karoséria so vstavaným rámom, ktorá sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, vysokou tuhosťou a nízkym ťažiskom.

Tuhšia samonosná karoséria s integrovaným rámom používa vlastný systém karosérie s vyššou odolnosťou proti nárazom patentovaný spoločnosťou Mitsubishi Motors tzv.“RISE” (“Reinforced Impact Safety Evolution”). Technológia AWC (“All Wheel Control”) od spoločnosti Mitsubishi Motors je plne integrovaná do celkovej konštrukcie vozidla. Sofistikovaný systém pohonu Super Select 4 II (SS4 II) zahŕňa uzávierku medzinápravového diferenciálu a prídavnú prevodovku, ktorá zaistí vynikajúce terénne jazdné vlastnosti na zlých povrchoch. Medzinápravový diferenciál delí štandardne pohon na predné/zadné kolesá v pomere 33:67, pričom používa viskóznu spojku, aby optimálne prispôsobil a vyvážil rozdelenie krútiaceho momentu pre všetky povrchy a zaistil vysokú trakciu a stabilitu spoločne s vynikajúcou ovládateľnosťou.

Super Select 4 II ponúka štyri režimy jazdy. Pri rýchlostiach do 100 km/h môže vodič pomocou voliča vybrať najvhodnejší režim jazdy pre rôzne polohy plynového pedálu, rýchlosť vozidla, pre jazdné a iné podmienky, a to v pohybe (Vozidlo musí zastaviť len pri preraďovaní medzi režimami 4HLc a 4LLc).

Vodič má k dispozícii štyri režimy jazdy podľa jazdných podmienok, počasia a stavu povrchu:

 • režim 2H: pohon zadných kolies
  Režim 2H znižuje straty pri prenose. Odpojením časti prednej nápravy sa zastaví otáčanie predného hnacieho hriadeľa, čím sa zníži trenie, a výsledkom je zníženie spotreby paliva o 3%. Je to ideálny režim pre jazdu v meste za pekného počasia.
 • režim 4H: permanentný pohon štyroch kolies
  Štandardný prevádzkový režim pre SS4 II, vhodný pre široké spektrum jazdných podmienok: jazda po meste, na diaľniciach alebo kľukatých vidieckych cestičkách a pre iné situácie na cestách, rovnako ako jazda po zjazdenom snehu, zľadovatenom povrchu a rovných znečistených povrchoch:
  • na asfaltovom povrchu asymetrické rozdelenie krútiaceho momentu na prednú a zadnú nápravu v pomere 33:67 umožňuje šoférovi vychutnať si jazdné vlastnosti vozidla na vozovke;
  • na mokrých a ostatných povrchoch s nízkym trením upravuje viskózna spojka krútiaci moment na predných kolesách až na maximálne 50% pre zlepšenú trakciu a stabilitu.
 • 4HLc: uzávierka medzinápravového diferenciálu
  Výber režimu 4HLc uzavrie medzinápravový diferenciál, takže pohon prenášaný na všetky štyri kolesá je v stálom pomere 50:50, čím je zaistený trvalý výkon pri jazde v mäkkom snehu, piesku, prachu alebo za iných podmienok s vysokým odporom.
 • 4LLc: redukcia s uzávierkou medzinápravového diferenciálu
  Tento režim sa používa, keď je nutné vysporiadať sa s kamenistým alebo rozmočeným terénom, kedy je potrebná dodatočná trakcia.

Uzávierka medzinápravového diferenciálu

Všetky verzie Pajera sú k dispozícii s uzávierkou medzinápravového diferenciálu, ktorá uzamyká diferenciál medzi prednými a zadnými kolesami.

Uzávierka zadného diferenciálu

Uzávierka zadného diferenciálu je aktivovaná spínačom na prístrojovej doske, pri režime 4HLc alebo 4LLC. Šoférovi napomáha vytiahnuť jeho vozidlo, keď sa zaborí do nespevneného povrchu.

Uzávierka zadného diferenciálu je ovládaná elektronicky, s ohľadom na to aby nedošlo k náhlym zmenám v chovaní vozidla. Vodič môže aktivovať uzávierku zadného diferenciálu počas jazdy až do rýchlosti 12 km/h.

Systém M-ASTC

O schopnosti Pajera prejsť aj tým najnáročnejším terénom svedčia konkurencieschopné prejazdové uhly a brodivosť až 700 mm. Hmotnosť brzdeného prívesu pri verzii LWB (5-dverová karoséria) je až 3 500 kg (5AT). Systém M-ASTC sa stará o aktívnu reguláciu stability a trakcie a vychádza z technológie AWC (All Wheel Control”). M-ASTC sa skladá z dvoch hlavných systémov:

 • systému aktívneho riadenia stability (ASC), ktorý bráni pretáčavému alebo nedotáčavému vybočovaniu a inému nestabilnému chovaniu vozidla spôsobenému náhlym pohybom volantu alebo klzkým povrchom;
 • systému aktívneho riadenia trakcie (ATC), ktorý bráni strate krútiaceho momentu alebo brzdnej sily v okamihu, keď koleso opustí povrch pri jazde v teréne alebo v iných situáciách, a to použitím bŕzd jednotlivých kolies alebo znížením výkonu motora.

Systém M-ASTC funguje, keď je rozdeľovacia prevodovka SS4 II v jazdných režimoch 2H alebo 4H s cieľom udržať smerovú stabilitu vozidla. Inak:

 • pokiaľ je rozdeľovacia prevodovka SS4 II v režime 4HLc so zapnutou uzávierkou medzinápravového diferenciálu, je regulácia výkonu motora systémami ASC a ATC deaktivovaná, ale funkcia regulácie brzdenia zostáva aktívna, aby bolo zlepšené jazdné chovanie na neupravených povrchoch;
 • v režime 4LLc je regulácia stability ASC deaktivovaná (a zostáva aktívna iba regulácia bŕzd ATC), aby bolo zjednodušené vyslobodenie vozidla, keď uviazne na nespevnenom povrchu.

Vodič môže tiež použiť spínač pre deaktiváciu systému ASC v režime 4H a ponechať aktívnu iba funkciu regulácie bŕzd ATC, tak ako v režime 4LLc, čím je dosiahnuté lepšie jazdné chovanie v teréne.

Z bezpečnostných dôvodov je systém M-ASTC aktivovaný zakaždým, keď vodič naštartuje motor vozidla. Na modeloch vybavených voliteľnou uzávierkou zadného diferenciálu, pokiaľ vodič zapne túto funkciu, je systém ASTC automaticky deaktivovaný, aby bola daná maximálna priorita hnaciemu výkonu. Dôvodom je skutočnosť, že uzávierka diferenciálu poskytuje efektívnejšiu kontrolu nad trakciou, keď vozidlo prechádza v pieskom, blatom alebo za iných podmienok s veľkým odporom, pretože ho neobmedzuje žiadny hnací moment.

Vďaka tejto flexibilite funguje systém M-ASTC vždy tak, aby zaistil optimálnu trakciu a stabilitu na akomkoľvek druhu povrchu.

Pajero modelového roku 2012 si zachovalo konfiguráciu predného zavesenia kolies s dvomi priečnymi ramenami a viacprvkovým zavesením kolies vzadu. To spolu s ďalšími technológiami napomáha znížiť náklon karosérie, čo umožnuje dosiahnuť výnimočne stabilné jazdné vlastnosti v zakrutách a lepšie chovanie vozidla pri rýchlostiach blížiacich sa hraničnej rýchlosti pre zatáčanie.

Pomocné brzdenie motorom (EBAC)

Pomocné brzdenie motorom je štandardná funkcia používaná v extrémnych situáciách pri jazde zo svahu. Táto funkcia sa aktivuje, iba pokiaľ má Pajero zvolený rozsah LOW a je zaradený prvý prevodový stupeň a noha šoféra nie je na brzdovom pedáli. Akonáhle systém zistí, že koleso stráca trakciu, funkcia EBAC prevezme brzdenie auta, čím je dosiahnutý riadený a postupný zjazd.

Riadenie

Štvrtá generácia Pajera je vybavená hrebeňovým riadením s posilňovačom. Prirodzené vlastnosti systému (vynikajúca odozva, tuhosť montážneho celku,…) sú rozšírené úpravami prevedenými na podvozku a zavesení, čoho výsledkom je omnoho ostrejšia reakcia a lepšie tlmenie vibrácií.

Prémiový audio-systém Rockford Acoustic Design™

(vybrané verzie výbavy )

Tvorí neoddeliteľnú súčasť prístrojovej dosky, pričom zahŕňa prijímač AM/FM či menič na 6 CD/MP3. Zosilňovač s výkonom 860 Wattov zásobuje systém 12 reproduktorov vrátane subwoofera. Systém taktiež zahŕňa zvukový systém s kanálmi pre domáce kino podporujúci technológie Dolby Pro Logic II, Dolby Digital a DTS Digital Surround, čím vytvára neuveriteľný akustický priestor. V ponuke sú aj ďalšie funkcie ako napr. regulácia hlasitosti podľa rýchlosti vozidla alebo funkcia “výber obsadených miest na sedenie”, ktorá šoférovi umožní prispôsobiť a nasmerovať zvuk podľa počtu cestujúcich (iba sedadlo vodiča, predné sedadlá alebo všetky sedadlá) pre dokonalé priestorové ozvučenie.

Multikomunikačný systém Mitsubishi - MMCS

(vybrané verzie výbavy )

MMCS v sebe zahŕňa navigačný systém s hudobným serverom a 7´´ LCD dotykový displej. Multikomunikačný systém ponúka 3D mapy miest, podrobné mapy a ďalší navigačný obsah. Taktiež obsahuje prémiový audio systém Rockford Acoustic Design, ktorý podporuje všetky zdroje hudby, prehráva DVD disky a disponuje hudobným serverom s pevným diskom s kapacitou 40GB. Medzi ďalšie špičkové funkcie patrí zadná parkovacia kamera, ktorá sa automaticky zapína pri zaradení spiatočky, či DVD prehrávač. Vďaka originálnemu príslušenstvu je na želanie k dispozícii taktiež 9´´ displej pre zadné sedadlá s integrovaným prehrávačom DVD a CD diskov a video systémom zabudovaným v streche, ktorý ocenia najmä najmenší pasažieri cestujúci v Pajere. Prostredníctvom externých vstupov je možné pripojiť aj videokameru a počítačové hry.

MALÉ OBZRETIE SPÄŤ DO HISTÓRIE

PX33: všetko začalo v roku 1936

Model PX33 bol medzníkom ako pre spoločnosť Mitsubishi Motors, tak pre celý automobilový priemysel, pretože to bolo prvé japonské osobné motorové auto s pohonom štyroch kolies.

Dve repliky modelu PX33 sú vystavené v múzeu Mitsubishi Motors Corporation (MMC) zvanom Mitsubishi Auto Gallery, ktoré sa nachádza v japonskom meste Okazaki neďaleko výskumného a vývojového strediska spoločnosti MMC.

1953 Jeep: cesta slávy

Druhá kapitola v terénnej histórii spoločnosti Mitsubishi Motors začala o sedemnásť rokov neskôr v roku 1953, kedy spoločnosť podpísala dohodu s americkou spoločnosťou Willys Overland Corporation na montáž ich slávneho vozidla Jeep (CJ3) v rámci licencie v Japonsku. V tej dobe by nikto nepredpokladal, že výroba potrvá až do deväťdesiatych rokov a že položí základy pre celý sortiment vozidiel Mitsubishi s pohonom 4x4.

1983 SJ: životný štýl

Dopyt po civilizovanejších a módnejších terénnych vozidlách sa dostavil po tisíckach vyrobených modelov CJ3. Mitsubishi Motors aktívne skúmala pôdu niekoľkými konceptmi počínajúc rokom 1969: Minica Jeep (1969), Pajero I (1973) alebo konceptom Jeep (1977), až bolo nakoniec predstavené definitívne Pajero.

Koncept vozidla Pajero II bol po prvý raz predstavený v roku 1979 – tri roky pred zahájením výroby – a Pajero prvej generácie (známe pod názvom “SJ”) začalo písať novú kapitolu v histórii terénnych vozidiel s pohonom 4x4.

2001 Pajero Evo: koncept

Ďalšia kapitola sa začala v roku 2001 na frankfurtskom autosalóne, kde Mitsubishi Motors predstavilo červené Pajero Evo ako svoju predstavu “púštneho GT” inšpirovaného úspechmi Pajera vo vytrvalostných závodoch, čo bola na tú dobu unikátna myšlienka. Nasledujúcu jar, na ženevskom autosalóne bol predstavený tmavo šedý variant s matným povrchom, ktorý sa stal inšpiráciou pre nový športovo úžitkový pick-up L200 a pre nový Outlander.

V neobvyklom postupe sa MMC rozhodla previesť tento koncept na skutočné pretekárske vozidlo – prvé v priemysle – a na parížskom autosalóne v roku 2002 predstavila úplne nové Pajero. O niekoľko týždňov neskôr už Pajero Evo vyhralo na Rallye Dakar.

2007 štvrtá generácia Pajera: ďalšia kapitola

Na budúci rok to bude presne 30 rokov odkedy sa Pajero stalo trvalou súčasťou špičky medzi vozidlami s pohonom všetkých štyroch kolies. Viac než 2,5 milióna zákazníkov v 170 krajinách a 12 víťazstiev v Rallye Dakar potvrdzuje jeho pozíciu jedného z lídrov na trhu 4x4.

2011 facelift v znamení technologického pokroku

Rok 2011 priniesol okrem nového vzhľadu prednej masky a prepracovaného interiéru aj technologické inovácie s prvkami bezpečnosti a komfortu ako napr. integrovaná parkovacia kamera v spätnom zrkadle či bezpečnostný systém prednostného brzdenia (v prípade, že sa súčasné stlačí pedál plynu a bŕzd, systém uprednostní brzdy). Pochváliť sa môže pohonným agregátom 3.2 DI-D 147 kW / 200 koní, ktorý teraz spĺňa emisnú normu EURO 5.


Dovozca SR: M Motors SK s.r.o., Panónska cesta 33, 851 04 Bratislava
www.mitsubishimotors.sk