Tlačové správy WWW.MITSUBISHIMOTORS.SK
Informácie sú platné ku dňu 19.8.2017

Tokio / Bratislava, 23. 2. 2011Tlačová správa

Elektromobil Mitsubishi i-MiEV ako prvé vozidlo na elektrický pohon, ktoré sa podrobilo prísnym nárazovým testom EuroNCAP, získalo 4- hviezdičky

Prvý testovaný elektromobil & bezpečnosť predovšetkým

V čase uvedenia elektromobilu Mitsubishi i-MiEV na japonský trh v júli 2009 sa stalo vozidlo z dielne jedného z najväčších výrobcov automobilov - Mitsubishi Motors - prvým dostupným sériovo vyrábaným vozidlom na elektrický pohon na svete.

Dnes sa zároveň stáva prvým elektromobilom na svete, ktorý sa podrobil prísnym nárazovým testom uznávanej organizácie EuroNCAP, čo predstavuje významný míľnik a to aj z pohľadu dosiahnutého výsledku 4-hviezdičiek (v zmysle nového protokolu a štandardov 2011)*1.


Nové technológie v službách každodenných potrieb zákazníka

Výsledok hodnotenia, sám o sebe excelentný, je potvrdením správnosti cesty, ktorú Mitsubishi Motors zvolilo pri vyvíjaní tohto priekopníckeho vozidla: na strane jednej ambiciózneho z pohľadu technológie, avšak na strane druhej majúceho za cieľ slúžiť zákazníkom na rozmanité každodenné účely či už vďaka jednoduchému ovládaniu a riadeniu, výkonnosti či pohodliu, ktoré ponúka.

Toto hodnotenie samozrejme zahŕňa garanciu takej úrovne pasívnej a aktívnej bezpečnosti, akú ponúka vozidlo s klasickým zážihovým motorom, čo je výsledkom dôkladného vývojového procesu počas 500 000 km náročného testovania, ktoré si môžu dovoliť realizovať iba veľkí výrobcovia automobilov ako je aj Mitsubishi Motors Corporation (MMC).

Mitsubishi i-MiEV využíva vlastné inovatívne systémy spoločnosti MMC ako napr. systém karosérie s vyššou odolnosťou proti nárazom tzv. "RISE" (Reinforced Impact Safety Evolution), ktorý bezpečne umiestňuje batériu do konštrukcie karosérie vozidla. Táto je spevnená vďaka systému zosilnenej spodnej časti, ktorá chráni proti nárazu z ktorejkoľvek strany. Okrem toho je bezpečnosť elektromobilu Mitsubishi i-MiEV posilnená vyspelým integrovaným operačným systémom MiEV OS na ovládanie vozidla, ktorý okamžité odpojí všetky elektrické systémy pod vysokým napätím ako náhle dôjde k nárazu. Mitsubishi i-MiEV využíva tieto inovatívne bezpečnostné prvky, ktoré sú iba prispôsobené vozidlu na elektrický pohon novej generácie.

Mitsubishi i-MiEV už získal podobné hodnotenie ako výsledok nárazových testov realizovaných nemeckým motoristickým klubom ADAC*2, ako aj v testoch austrálskej organizácie ANCAP*3, ktoré opakovane preukázali jeho vynikajúce bezpečnostné prevedenie za každých okolností.

Integrita a bezpečnosť zachované = batérie vozidla zostali aj po náraze nepoškodené + elektrický systém vysokého napätia bol kompletne prerušený*4

Elektromobil Mitsubishi i-MiEV, ktorý z architektúry umiestnenia pohonu v strednej časti vozidla vyťažil len to najlepšie, je poháňaný kompaktným ľahkým pohonným ústrojenstvom a 88-článkovou vysokokapacitnou líthium-iónovou batériou bezpečne uloženou v rámci 2,55 m dlhého rázvoru. Mitsubishi i-MiEV odvodený od mini vozidla „i“ tak pasažierom ponúka mimoriadne komfortný priestor a maximálnu bezpečnosť v prípade nárazu.

V tejto súvislosti hovorí preto záver Euro NCAP týkajúci sa integrity elektromobilu Mitsubishi i-MiEV sám za seba: “Nezaznamenali sme žiadne problémy týkajúce sa vysokého napätia elektrického systému, ktorý poháňa vozidlo: batéria je dôkladne izolovaná od prvkov karosérie a počas testovania nebola poškodená.” Elektromobil Mitsubishi i-MiEV bol iba prednedávnom uvedený na trhy 15 európskych krajín, pričom z pohľadu predajov už stihol predbehnúť očakávania spoločnosti Mitsubishi Motors Corporation (MMC) v regióne (cca 3 000 dovezených vozidiel ku koncu januára 2011) a rovnako už zaznamenal aj niekoľko úspechov vrátane umiestnenia na pozícii č. 1 v segmente A v Nórsku. Tento rok ho čaká aj uvedenie na trh v Severnej Amerike.

Video: i-Miev v testoch Euro NCAP

*1 Viac na: http://www.euroncap.com/results/mitsubishi/imiev/2011/422.aspx

*2 ADAC je najväčším automobilovým klubom v Európe a je skratkou "Allgemeiner Deutscher Automobil-Club"

*3 ANCAP je organizácia riadená vládami a motoristickými združeniami v Austrálii a na Novom Zélande. Je skratkou pre "Austrasian New Car Assessment Programme"

*4 systém CCID je zariadenie na prerušenie elektrického obvodu


Dovozca SR: M Motors SK s.r.o., Panónska cesta 33, 851 04 Bratislava
www.mitsubishimotors.sk