Tlačové správy WWW.MITSUBISHIMOTORS.SK
Informácie sú platné ku dňu 23.7.2017

20. 2. 2009Tlačová správa

Mitsubishi Lancer Sportback získal v nových oveľa prísnejších pravidlách crash testov EuroNCAP maximálny počet 5 hviezdičiek

Nezávislý európsky inštitút EuroNCAP, ktorý hodnotí bezpečnosť vozidiel už od roku 1997, uviedol do praxe nové oveľa prísnejšie pravidlá nárazových testov. Medzi zmeny v metodike EuroNCAP patria bonusové body za rôzne typy bezpečnostných systémov na palube vozidla, ktoré napomáhajú predchádzať nehodám, či fakt, že celkové hodnotenie hviezdičkami bude vychádzať zo súčtu získaných bodov v jednotlivých disciplínach.

Okrem troch doteraz známych hodnotených kategóriách ako je ochrana pasažierov, ochrana detí a ochrana chodcov, pribudla nová kategória bezpečnostných systémov vo vozidle. Od roku 2009 tak budú môcť dosiahnuť maximálny počet päť hviezdičiek iba tie modely, ktoré budú vybavené Elektronickým stabilizačným systémom (pozn: ESP v prípade Mitsubishi označené ako MASTC).

Jedným z prvých vozidiel, ktoré prešlo novým hodnotiacim systémom, je Mitsubishi Lancer Sportback. Vďaka vysokým bezpečnostným štandardom na palube získal maximálny počet päť hviezdičiek.

Ochrana pasažierov

Priestor posádky zostal počas čelného nárazu nepoškodený. Hlava vodiča netrafila airbag úplne ideálne, čo bol jediný dôvod, prečo nebol v ochrane vodiča dosiahnutý plný počet bodov. V oblasti kolien a stehien vodiča ako aj spolujazdca test preukázal maximálnu ochranu. Rovnaká miera ochrany bola preukázateľne dosiahnutá pri pasažieroch rôznych výšok ako aj pri rôznych polohách sedenia. Počas bočného nárazu bola zaznamenaná dobrá ochrana všetkých častí tela pasažierov, aj keď prišlo k uvoľneniu úchytov dverí vodiča, čo viedlo k strhnutiu bodov. Pri náraze do stĺpa bola ochrana hrudníka hodnotená ako slabá s ohrozením rebier figuríny, pričom ochrana brušnej dutiny bola nízka. Pri náraze zozadu bolo dosiahnuté nižšie hodnotenie ochrany krčnej chrbtice.

Ochrana detí

Vozidlo pri náraze spredu a z boku dosiahlo maximálne hodnotenie bezpečnosti detí do 3 rokov. Airbag spolujazdca je vypínateľný, čo umožňuje umiestnenie dieťaťa do detskej sedačky na mieste spolujazdca v opačnom smere jazdy.

Ochrana chodcov

Neboli udelené žiadne body pri ochrane nôh chodca v oblasti prednej časti kapoty. Hodnotenie bezpečnosti prednej kapoty bolo slabé aj pri náraze ostatných častí tela chodca ako je napr. hlava.

Bezpečnostné prvky

Z dôsledku zmeny a sprísnenia metodiky hodnotenia EuroNCAP pristúpilo Mitsubishi k zvýšeniu dostupnosti elektronického stabilizačného systému. Od polovice februára 2009 je Aktívny Systém Regulácie Stability a Trakcie Mitsubishi (MASTC) dostupný v štandardnej výbave pre väčšinu modelov Lancer a ako príplatková výbava v niektorých krajinách Európy.

Pre viac informácií kliknite na http://www.euroncap.com/results/mitsubishi/lancer/2009/348.aspx


Dovozca SR: M Motors SK s.r.o., Panónska cesta 33, 851 04 Bratislava
www.mitsubishimotors.sk