Mitsubishi ASX - Technológie WWW.MITSUBISHIMOTORS.SK
Informácie sú platné ku dňu 17.8.2017

Nové Mitsubishi ASX – Technológie

Konštrukcia a bezpečnosť

Nové Mitsubishi ASX využíva bezpečnostnú konštrukciu skeletu kompaktnej karosérie Mitsubishi RISE (Reinforced Impact Safety Evolution), ktorá poskytuje posádke zvýšenú ochranu pri kolíziách z akéhokoľvek smeru, dokonca aj pri zrážkach s vozidlom inej výšky alebo hmotnosti. Zároveň pomáha chrániť palivový systém pred poškodením pri náraze zozadu.

Pri náraze je posádka chránená až 7 airbagmi vrátane kolenného airbagu vodiča. Predné sedadlá sú vybavené bezpečnostnými pásmi s predpínačmi a obmedzovačmi sily, ktoré lepšie držia telo a súčasne v prípade nehody chránia posádku pred nadmernou silou nárazu.

Nové Mitsubishi ASX je vybavené kompletnou sústavou aktívnych bezpečnostných prvkov, vrátane stabilizačného a trakčného systému ASC a TCL, protiblokovacieho brzdového systému ABS a systému elektronického rozdeľovača brzdnej sily EBD. Systém prednostného brzdenia BOS je nová bezpečnostná funkcia, ktorá v kritickej situácii uprednostní brzdenie pred akceleráciou, ak je súčasne zošliapnutý brzdový aj plynový pedál.

Pokiaľ ide o rozjazd do kopca, je nové Mitsubishi ASX štandardne vybavené asistentom rozjazdu do kopca HSA, ktorý automaticky podrží brzdy pri prešliapnutí z brzdového na plynový pedál, čím predchádza nechcenému cúvnutiu vozidla pri rozjazde do kopca.

Dôležitým bezpečnostným prvkom je aj systém signalizácie núdzového brzdenia ESS, ktorý v prípade prudkého zošliapnutia brzdového pedálu automaticky aktivuje varovné svetlá, aby tak upozornil za vami idúce vozidlá a znížil pravdepodobnosť zrážky zozadu.

Ďalším prvkom, ktorý prispieva k zlepšeniu aktívnej bezpečnosti, sú predné xenónové svetlomety so systémom Super-HID "Wide Vision", ktoré sú približne 1,4 krát výkonnejšie než bežné reflektory. Posunutím nízkotlakovej výbojky do spodnej časti paraboly môže svetlo, ktoré predtým zostávalo nevyužité, svietiť dopredu a zabezpečiť svetelný tok 1 350 lumenov, ktorými pokrýva nesmierne široký uhol približne 80° zľava doprava na oboch stranách vozidla (celkovo 160°) namiesto 2 × 42° pri bežných xenónových reflektoroch.

AWC (All Wheel Control)

Nové Mitsubishi ASX využíva v závislosti od verzie elektronicky riadený systém pohonu 4WD (4x4)ktorý vodičovi ponúka možnosť výberu z troch jazdných režimov, aby tak prispôsobil reguláciu záberu kolies svojím momentálnym požiadavkám a jazdným podmienkam.

  • 4WD ECO Najúspornejší režim. Využíva väčšinou pohon 2WD, ale pokiaľ je to nutné (preklz kolies atď.), prenesie hnaciu silu aj na zadné kolesá, čím sa zvýši miera aktívnej bezpečnosti, zníži spotreba paliva a úroveň emisií oproti nepretržite zapnutému režimu 4WD AUTO.
  • 4WD AUTO Normálny režim. Sofistikovaný pohon 4WD pre rôzne jazdné podmienky, povrchy vozovky a spôsoby jazdy.
  • 4WD LOCK Režim pre ostrý spôsob jazdy. Vhodný pre nespevnené cesty, pre prípad predchádzania možného zapadnutia, a pri potrebe najvyššej trakcie pre jazdu od nízkych po vysoké rýchlosti aj na vozovke s pevným povrchom pri ostrom spôsobe jazdy.

Len málo technológií pohonu všetkých kolies dokáže to, čo tento unikátny systém pohonu 4WD, ktorý bol vyvinutý pre maximálnu stabilitu a trakciu za všetkých podmienok a ktorý zároveň umožňuje vodičovi ekologickú voľbu pre zníženie spotreby paliva a hladiny emisií.

Je to systém, kde funkciu medzinápravového diferenciálu zabezpečuje elektronicky ovládaná a mimoriadne rýchla medzinápravová spojka s plynulým riadením, ktorá stanovuje optimálne rozdelenie krútiaceho momentu medzi predné a zadné kolesá. Využíva pritom údaje sprostredkované čidlom o miere otvorenia škrtiacej klapky, o rýchlosti jazdy vozidla, jazdných podmienkach a pokynoch vodiča. Spojka je navrhnutá tak, aby dokázala prenášať väčšie krútiace momenty po dlhú dobu a preto je systém pohonu 4WD napr. schopný jazdiť na pevnom povrchu v režime 4WD LOCK s maximálnym možným prenosom hnacej sily na zadnú nápravu. Systém sa potom chová podobne ako vo vozidle so stálym pohonom 4X4 so samosvorným medzinápravovým diferenciálom, ktorý je známy napr. z legendárneho Lancer Evolution.

Podvozok

Potešenie z jazdy úzko súvisí s dôverou vo Vaše vozidlo a s pocitom, že nad ním máte plnú kontrolu. Model ASX vychádza zo širokého rozchodu kolies a dlhého rázvoru ako stabilnej základne a pridáva vzpery McPherson vpredu a viacprvkové zavesenie vzadu, aby Vás bezpečne previedol cez všetky nerovnosti, s ktorými sa môžete na svojej ceste stretnúť. Tlmiče vibrácií a stabilizátory boli presne vyladené pre športovú výkonnosť pri zachovaní jazdného pohodlia a zabezpečujú dokonalý prejazd zákrutami aj sebaistú stabilitu. Široký výpočet uzatvára priamy a plynulý pocit z riadenia, ktoré lepšie reaguje na Vaše pohyby. Zvezenie v novom Mitsubishi ASX sa stáva zážitkom pri zachovaní úplnej kontroly nad jazdou samotnou.

Priaznivý dopad na životné prostredie vďaka nízkej spotrebe a zníženým emisiám CO2

Vybrané verzie nového Mitsubishi ASX poháňa veľmi úsporný dieselový motor 1.6 DI-D, spĺňajúci emisnú normu EURO 6b. Tento turbom preplňovaný agregát kombinuje čistú efektivitu vznetového motora, plynulý výkon a pritom dosahuje veľmi nízku kombinovanú spotrebu paliva iba 5,0 l/100 km. Poskytuje dostatočný krútiaci moment 270 Nm pre dynamické rozjazdy a maximálny výkon 114 koní pre spokojnosť z plynulej jazdy.

K dispozícii je taktiež úsporný zážihový motor 1.6 MIVEC, ktorý ponúka optimálny výkon 117 koní a zároveň je šetrný k Vašej peňaženke.

Vrcholom ponuky je vznetový motor 2.2 DI-D, ktorý dodáva Mitsubishi ASX vysoký výkon aj krútiaci moment. Motor 2.2 DI-D je kombinovaný s 6-stupňovou automatickou prevodovkou, ideálne vyladenou tak, aby Vaše vozidlo pohotovo zrýchlilo v každej situácii.

Verzie s manuálnou aj automatickou prevodovkou sú vybavené indikátorom radenia prevodových stupňov, ktorý Vám na displeji palubného počítača odporučí, ako máte v danom okamihu radiť v závislosti na aktuálnych jazdných podmienkach.

Na ochrane životného prostredia a ekologickej misii všetkých troch agregátov sa výrazne podieľa technológia ClearTec, ktorá napomáha znižovať emisie CO2. Zahŕňa:

  • systém “Auto Stop & Go”
  • uzavretý filter pevných častíc DPF (motor DI-D)
  • elektrický posilňovač riadenia
  • vysoko výkonný alternátor s reguláciou toku elektrickej energie
  • rekuperačné brzdy
  • koncové svetlá s LED diódami (nízka energetická náročnosť)
  • pneumatiky s nízkym valivým odporom

Variabilita vnútorného priestoru

Nové Mitsubishi ASX nie je len veľkým vozidlom v malej karosérii. Za účelom zabezpečenia čo najväčšieho vnútorného priestoru v rámci kompaktných rozmerov crossoveru sme sa rozhodli zachovať rovnaký rázvor ako má model Outlander. Pretože ASX optimálne využíva svoje kompaktné rozmery a krátky zadný previs, poskytuje nielen štedrý vnútorný priestor pre cestujúcich, ale tiež ponúka nadpriemerný batožinový priestor s objemom 488 l*, čím sa nové Mitsubishi ASX stáva vozidlom s najväčším batožinovým priestorom vo svojej kategórii! Zadné sedadlá sú delené v pomere 60:40, čo umožňuje akúkoľvek variabilitu pri preprave cestujúcich a rozmernejšieho nákladu. Ak potrebujete prevážať objemnejšie predmety, po sklopení zadných sedadiel získate obrovský batožinový priestor s úplne plochou podlahou (v základnej konfigurácii), ktorý poskytuje maximálne využiteľný objem 1 219 l.

* Po montáži originálneho príslušenstva.

Systém diaľkového ovládania

Nové Mitsubishi ASX je vo výbave Intense + a Instyle + vybavené aj systémom bezkľúčového diaľkového ovládania centrálneho zamykania a spínačom START/STOP. Tento systém umožňuje otvorenie predných, zadných alebo zadných výklopných dverí a naštartovanie motora bez toho, aby ste boli nútení vybrať kľúč z vrecka.

Bluetooth® Hands-Free Link-Systém

Zostaňte v spojení a zachovajte si bezpečnú kontrolu vďaka hands-free sade. Pripojte svoj mobilný telefón podporujúci technológiu Bluetooth® a vďaka funkcii hlasového ovládania budete môcť uskutočňovať hovory s rukami na volante.

Pripojenie externých zdrojov

V modeli ASX máte niekoľko možností pripojenia externých hudobných zdrojov pomocou AUX (jack) alebo USB vstupu, vďaka čomu môžete listovať alebo počúvať vaše obľúbené skladby vo formáte MP3 priamo z telefónu.


Dovozca SR: M Motors SK s.r.o., Panónska cesta 33, 851 04 Bratislava
www.mitsubishimotors.sk